REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Detoks Narkotykowy, Skuteczny Detoks Narkotykowy w Ośrodku Leczenia i Terapii Uzależnień MEDILIFE - Warszawa, Piaseczno, Konstancin-Jeziorna.

Detoks narkotykowy (Detoksykacja narkotykowa)

 

Wyjście z uzależnienia zaczyna się od detoksykacji - jest to pierwszy etap drogi do zdrowienia. Detoksykacja narkotykowa to odtrucie organizmu po dłuższym okresie zażywania substancji psychoaktywnej.

Detoksykację należy przeprowadzać przy wsparciu opieki medycznej. W momencie gwałtownego odstawienia środka, od którego uzależniony jest chory, pojawia się bowiem zespół abstynencyjny. Zespół ten składa się z szeregu charakterystycznych przykrych dla pacjenta objawów, które dotykają nie tylko sfery fizycznej, ale także psychicznej osoby uzależnionej.

Wśród najczęściej pojawiających się są: drżenie rąk, pocenie się, wzrost ciśnienia tętniczego,  mdłości, nudności, kłopoty z przewodem pokarmowym, różnego rodzaju bóle somatyczne. Pacjenci po odstawieniu narkotyku bardzo często cierpią też na bezsenność, omamy wzrokowe i słuchowe; nierzadko doświadczają stanów lękowych, depresji, czasem nawet mają myśli samobójcze.

Z tego powodu odradza się prowadzenie odtruwania narkotykowego we własnym zakresie (np.  w domu). Jest to narażanie osoby uzależnionej na niepotrzebne ryzyko.


Oprócz opieki medycznej, która jest więc konieczna - by zmniejszyć dyskomfort pacjenta i zapewnić mu bezpieczeństwo - bardzo istotnym elementem procesu odtruwania jest także kontakt z psychologiem.

Opieka terapeutyczna już na tym etapie pomaga budować alternatywną wizję rzeczywistości - takiej, w której substancja psychoaktywna nie odgrywa już centralnej roli.  Co więcej - osoba czerpiąca wsparcie od doświadczonych specjalistów od samego początku procesu zdrowienia, czyli już na etapie detoksykacji narkotykowej, ma znacznie większe szanse uwolnić się od nałogu, aniżeli ktoś pozostawiony sam sobie. Psycholog ma sprawić, by osoba chora poczuła się pewniej i by jej motywacja do leczenia - pomimo trudności i przykrych dolegliwości etapu odtruwania - nie zmalała.

Jednocześnie detoks narkotykowy pozwala pacjentowi zregenerować siły, które będą mu potrzebne w dalszym procesie zdrowienia. Dzięki oczyszczeniu z toksycznych substancji organizm będzie mógł zmobilizować się do dalszej pracy. Po detoksykacji powinna bowiem nastąpić psychoterapia uzależnienia.


 

Ośrodek Terapii Uzależnienia od Narkotyków

Ośrodek Terapii Uzależnień MEDILIFE

.