REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

DETOKS WARSZAWA PIASECZNO - Detox Warszawa, bezpieczny detoks Warszawa Piaseczno, profesjonalny detoks Warszawa, skuteczny detoks organizmu, Piaseczno pod Warszawą!

CZYM JEST ODTRUWANIE (inaczej detoks lub detoksykacja)?

Detoks (z łac. detoxicatio: usuwanie toksyn) - potoczna nazwa leczenia fizycznych i psychicznych objawów uzależnienia pojawiających się po odstawieniu substancji, od której dana osoba jest uzależniona.

Dlaczego detoks nie powinien być przeprowadzany w warunkach domowych?

Przy długotrwałym używaniu szkodliwej substancji (alkohol, narkotyki, leki) samodzielne jej odstawienie jest prawie niemożliwe. W warunkach domowych trudno zaś poradzić sobie ze wszystkimi powikłaniami potencjalnie stwarzającymi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Po odstawieniu substancji psychoaktywnej pojawia się u pacjenta zespół odstawienny zwany inaczej abstynencyjnym, w którym mogą wystąpić następujące objawy:

 • drżenie języka, powiek i rąk,
 • nadmierne pocenie się,
 • mdłości, nudności lub wymioty,
 • tachykardia lub podwyższone ciśnienie tętnicze,
 • pobudzenie psychoruchowe,
 • bóle głowy,
 • bezsenność,
 • złe samopoczucie lub osłabienie,
 • przemijające omamy lub iluzje wzrokowe, dotykowe lub słuchowe.

Jest to okres niezwykle niebezpieczny i nieprzyjemny. Dotyka przede wszystkim sfery fizycznej, ale przekłada się również na funkcjonowanie psychiczne danej osoby. Najczęstszymi objawami natury psychicznej są:

 • obniżenie nastroju,
 • stany depresyjne,
 • stany lękowe,
 • myśli samobójcze.

Stała opieka lekarska i pielęgniarska w pierwszych dniach trzeźwienia jest tak ważna nie tylko z powodu stanu psychicznego, ale przede wszystkim fizycznego pacjenta.

Odtrucie (detoksykacja alkoholowa, lekowa, narkotykowa) polega na wyprowadzeniu szkodliwych substancji z krwiobiegu pacjenta oraz przywróceniu równowagi elektrolitowej i wodnej. W trakcie odtrucia podawane są w formie kroplówek preparaty i leki, dzięki którym redukowane są lub całkowicie likwidowane przykre objawy zespołu odstawiennego, a organizm regeneruje się, uzupełnia brakujące płyny, minerały, witaminy i mikroelementy oraz wzmacnia działanie narządów wewnętrznych. Takie kroplówki, aby odniosły efekt,  muszą być podawane powoli i pacjent musi ich przyjąć co najmniej kilka, przy stałym monitorowaniu ciśnienia krwi i bilansu wodnego.

Niebezpieczne „detoksy domowe”

Stąd też „detoksy domowe”, gdzie lekarz nie mierzy ani stężenia substancji we krwi, ani ciśnienia krwi pacjenta, za to podaje błyskawicznie jedną kroplówkę, nie tylko są nieskuteczne - są prostu niebezpieczne i mogą skończyć się nawet śmiercią pacjenta.

Taka pojedyncza kroplówka zawiera na ogół środek uspokajający typu relanium i płyny w postaci roztworu soli fizjologicznej. Tymczasem np. pacjentowi w stanie upojenia alkoholowego nie wolno podawać środków uspokajających, trzeba najpierw usunąć alkohol z jego organizmu. Jeśli w organizmie znajduje się za dużo płynów, podając dodatkową kroplówkę możemy doprowadzić do zawału lub udaru – serce i naczynia krwionośne nie dadzą rady przepompowywać takiej ilości cieczy, a ciśnienie krwi pacjenta jest i tak już podwyższone wskutek spożycia alkoholu. Trzeba też stale badać, czy pacjent, przyjmując płyny, również je wydala – zakłócenie bilansu wodnego może spowodować zatrzymanie pracy nerek.

Detoksykacja (detoks) pozwala na przerwanie ciągu (alkoholowego, narkotykowego, lekowego), co jest niezbędnym warunkiem rozpoczęcia dalszej terapii. Jest to pierwszy, ważny krok w kierunku pokonania nałogu. Po przebyciu detoksykacji samopoczucie pacjenta polepsza się, staje się możliwe normalne funkcjonowanie.

Choć detoksykacja (detoks) sama w sobie nie leczy uzależnienia, umożliwia doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz stwarza optymalne warunki do rozpoczęcia terapii.

Czas trwania oraz forma detoksykacji różni się w zależności od:

 • substancji,
 • stopnia zatrucia organizmu,
 • długości trwania ciągu,
 • ogólnego stanu pacjenta.


Z racji tego, iż zatrucie może być przyczyną spożywania różnych substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu, narkotyków, leków oraz dopalaczy - i pochodnych, świadczenia medyczne polegające na detoksykacji organizmu z tych substancji przyjmują dedykowaną formę, dzieląc się na:

 

W naszym ośrodku każdorazowo przed przystąpieniem do odtrucia przeprowadzany jest wywiad medyczny, w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań, schorzeń, problemów zdrowotnych, które należy wziąć pod uwagę w trakcie działań medycznych.

Wykonujemy również podstawowe badania ambulatoryjne.


Oferujemy Państwu opiekę lekarza i całodobową opiekę pielęgniarską zapewniającą bezpieczeństwo i skuteczność odtrucia. Dodatkowo w trakcie całego procesu odtrucia organizmu z alkoholu - leków - narkotyków Pacjent jest również pod opieką terapeuty (prowadzone są wstępne konsultacje wspierające i motywujące do podjęcia dalszej terapii).