REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Terapia leczenia uzależnień w ośrodku Dromader. Dobór odpowiedniej terapii. Jaką terapię leczenia uzależnień wybrać?

Który program terapii leczenia uzależnień wybrać?

Bez względu na to, czy jesteś uzależniony od substancji chemicznej (leki, narkotyki, alkohol) czy też od czynności (seks, internet, hazard), program terapii powinien być dostosowany indywidualnie tak do Twoich możliwości, jak i potrzeb. Możesz wybrać jedną z trzech form terapii uzależnień, możesz też uczestniczyć kolejno w każdej z nich.

Pamiętaj jednak, że właściwy wybór jest kluczowy dla całego procesu zdrowienia - dlatego najlepiej będzie, by w podejmowaniu decyzji doradził Ci doświadczony terapeuta uzależnień.

Terapia stacjonarna – trwa średnio 8 tygodni, a jej program realizowany jest całkowicie w ośrodku terapii uzależnień. Zajęcia odbywają się od rana do wieczora. Pierwsze kroki na drodze do trzeźwości stawiasz zatem w bezpiecznych warunkach. Terapeuci pomogą Ci przejść bezpiecznie przez momenty zagrożenia, które niewątpliwie pojawią się w tym okresie.

Mieszkając w ośrodku jesteś w stałym kontakcie z terapeutą i zespołem medycznym, a w procesie trzeźwienia - co niebagatelne - wspiera Cię także grupa innych uzależnionych, która uczestniczy razem z Tobą w kilkutygodniowej terapii. Dzięki ich obecności nie czujesz się osamotniony i przybity trudnościami, jakie przeżywasz. Terapia stacjonarna zawiera zarówno terapię indywidualną jak i grupową, a jednocześnie jest najbardziej zintensyfikowaną formą leczenia uzależnień. Może ona być pierwszym etapem leczenia, który można kontynuować uczestnicząc w programie ambulatoryjnym.

Terapia ambulatoryjna – trwa minimum 8 tygodni. Odbywa się codziennie, w godzinach porannych lub popołudniowych, jako terapia grupowa. Osoby w niej uczestniczące przychodzą jedynie na kilkugodzinne zajęcia terapeutyczne do ośrodka.

Terapia indywidualna – są to indywidualne spotkania raz (lub więcej) w tygodniu z terapeutą uzależnień. Jedno spotkanie trwa około 60 minut.

Wybór zależy od Ciebie. Najskuteczniejszą formą terapii jest zazwyczaj terapia stacjonarna. Można oczywiście uczestniczyć w programie ambulatoryjnym, który pozwoli na początku zdiagnozować problem i określić jego skalę oraz podjąć dalsze kroki. Terapia kilka razy w tygodniu też jest zasadna – w każdej chwili można zresztą dostosować rodzaj leczenia do potrzeb pacjenta.

Jeśli chcesz uwolnić się od nałogu, jeśli szukasz pomocy, musisz mieć jednak świadomość, że powrót do zdrowia i nauka życia na trzeźwo jest procesem kilkuetapowym i czasochłonnym - powinieneś zatem przejść kolejne kroki leczenia. Nie da się bowiem pokonać przemożnej chęci powrotu do odurzających środków, bez konsekwentnej terapii.


Jak wybrać ośrodek terapii najlepszy dla Ciebie?

Gdy wybierasz ośrodek terapeutyczny, musisz być bardzo uważny i dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu, w którym będziesz odbywał terapię – pamiętaj, spędzisz tam dużo czasu, a otoczenie musi zapewnić Ci odpowiednie warunki, byś mógł zacząć żyć na trzeźwo. Proces powrotu do zdrowia jest wieloetapowy, a jego skuteczność zależy od tego, czy będziesz ufać osobom prowadzącym Twoją terapię i czy będziesz w danym miejscu czuć się bezpiecznie.


Na co więc zwrócić uwagę, gdy wybierasz ośrodek terapeutyczny?

  • Kadra – sprawdź, czy w ośrodku pracują wykwalifikowani terapeuci uzależnień (a nie tylko specjaliści lub instruktorzy). Poznaj ich doświadczenie zawodowe (na stronie internetowej ośrodka powinny znajdować się biogramy osób prowadzących leczenie). Dowiedz się także, czy na miejscu są lekarz i pielęgniarki - bez nich trudno byłoby osiągnąć sukces w terapii. To dzięki nim czujesz się w ośrodku bezpieczny, wiesz, że ktoś się Tobą opiekuje.
  • Kontrakt terapeutyczny – zanim podejmiesz leczenie, poproś o przesłanie kontraktu terapeutycznego i uważnie go przeanalizuj
  • Legalność działania ośrodka – poproś o dokumenty potwierdzające legalność funkcjonowania ośrodka. Powinien on być wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą lub placówek zapewniających całodobową opiekę. Rejestry takie prowadzi wojewoda i są one jawne.
  • Wyposażenie medyczne – jeśli na miejscu w ośrodku można wykonać większość istotnych badań laboratoryjnych i diagnostycznych (jak EKG, badania wydolności podstawowych układów i narządów), możesz być spokojny. Podczas detoksykacji i w późniejszym leczeniu, oprócz aspektów psychicznych, kadra zadba także o zdrowie fizyczne.
  • Miejsca rekreacji – kilkutygodniowa terapia powinna dawać możliwość rozładowania napięcia psychicznego poprzez aktywność fizyczną. Ważne, byś mógł skorzystać np. z siłowni lub przejść się na spacer na świeżym powietrzu.