REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Ośrodek Leczenia i Terapii Uzależnień MEDILIFE

Leczenie alkoholików w Ośrodku MEDICA


Na samym początku należy wytłumaczyć samo pojęcie alkoholizmu, ponieważ staje się on coraz częstszym problemem społeczeństwa. Alkohol jest używany w każdym gospodarstwie domowym oraz na skalę przemysłową. Picie różnych trunków ma niewątpliwie długą tradycję, jednakże rok rocznie staje się przyczyną nieszczęść, takich jak rozpady rodzin, utrata pracy oraz stabilizacji życiowej. Ludzie uzależnieni stają się wyrzutkami społecznymi, a brak akceptacji ze strony otoczenia tylko pogłębia ich problem. Uzależnienie od alkoholu polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego trunku.


Z badania CBOS-u (2010r.) wynika, iż ponad trzy czwarte Polaków nadużywa napojów alkoholowych i najczęściej spożywa je w domu. Jednak tylko 2 % przyznaje się do tego, że spożywa za dużo napojów alkoholowych, zaś 49% osób twierdzi, że piją mało,a pozostałe 47% pije normalnie. Sam rozwój choroby jaką jest uzależnienie alkoholowe jest praktycznie niezauważalny. Picie jednego kieliszka dziennie staje się chwilą wytchnienia. Nasz organizm rozluźnia się, czujemy się szczęśliwsi, a to przecież nie cała butelka, więc nie jest to problem.


Kiedy jednak uświadomimy sobie skalę naszego zapotrzebowania na alkohol, ciężko nam przyznać, iż potrzebujemy pomocy. Większość ludzi dotkniętych tą dolegliwością usprawiedliwia się przed sobą i otoczeniem oraz nie wykazuje chęci do podjęcia leczenia.


Symptomy, które sygnalizują rozwój choroby to picie codzienne z potrzeby, organizowanie spotkań z przyjaciółmi pod pretekstem napicia się, prowadzenie pojazdów mechanicznych będąc w stanie upojenia.


Leczenie alkoholizmu jest procesem, który ma na celu zaprzestanie picia alkoholu, likwidację negatywnych skutków spożywania trunku oraz zapobieganie nawrotom nałogu. Zasadniczą metodą leczenia alkoholików jest metoda psychoterapii, czyli celowe oddziaływanie psychologiczne, które prowadzi do złagodzenia bądź całkowitego usunięcia zachowania (działania) psychicznego i społecznego. Pierwszym etapem leczenia jest uświadomienie pacjentowi faktu, iż choruje, gdyż zazwyczaj nie jest on tego świadom. Następnie należy przybliżyć choremu problem osobowościowy, który przyczynił się do sięgnięcia po alkohol. Psychoterapia jest w tym momencie nastawiona na uporanie się z tymi problemami. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z problemami egzystencjalnymi i duchowymi chorego, a następnie przekonanie go do tego, że życie bez nałogu jest łatwiejsze.


Głównymi objawami abstynencji u 90% alkoholików są przejawy lękowe, czy też stany obniżonego nastroju. Natomiast złe samopoczucie psychiczne zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do nałogu.


Leczenie odwykowe alkoholizmu rozpoczynamy od terapii stacjonarnej lub dziennej później zaś pacjent powinien udać się na terapię ambulatoryjną, gdzie realizowany jest program psychoterapeutyczny. Na samym początku osoba uzależniona dostaje wskazówki, dotyczące tego, czego ma się wystrzegać. Zaleca się również zmianę towarzystwa, w którym dotychczas obracał się pacjent. Terapia ambulatoryjna trwa zazwyczaj od 12 - 24 miesięcy, natomiast terapia w warunkach stacjonarnych lub dziennych 4-8 tygodni.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum Medycznego MEDILIFE

Leczenie Uzależnienia od Alkoholu

Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu

Ośrodek Leczenia i Terapii Uzależnień MEDILIFE