REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Alkoholizm leczenie - Ośrodek Terapii Uzależnień MEDICA Warszawa.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Alkohol – czy jesteś uzależniony?

Pijesz kolejny kieliszek wina lub szklankę piwa. Myślisz sobie, że to żaden problem.  Być może. Jednak uzależnienie od alkoholu ma to do siebie, że za każdym razem ma inną twarz i przebiega inaczej. Nie każdy, kto pije, jest uzależniony. Wiele jednak osób przez brak odpowiedniej wiedzy nie ma świadomości, że ich sposób picia jest ryzykowny. Organizm każdego człowieka jest bowiem inny i ma inny metabolizm (np. kobiety uzależniają się szybciej i łatwiej niż mężczyźni). A powody do używania alkoholu za każdym razem są indywidualne – ktoś pije, by dodać sobie odwagi, ktoś inny, by się zrelaksować, ktoś inny, by spokojnie zasnąć...

Spis Treści:

 

 

Istnieje potoczne przekonanie, że alkoholikami są osoby zdegenerowane społecznie, żyjące na marginesie. Nic bardziej błędnego. Piją biznesmeni, artyści, politycy. Piją kobiety i nastoletnie dzieci. Ta choroba może dotyczyć każdego. A żeby stać się osobą uzależnioną, nie musisz ani pić codziennie, ani pić tylko mocnych alkoholi -  badania mówią jednoznacznie: 1/3 uzależnionych nie stosuje innej używki niż piwo, a niejeden alkoholik potrafił nie pić przez wiele miesięcy...  Umiejętność niepicia przez kilka - kilkanaście tygodni nie jest więc dowodem na brak problemu.

Alkoholizm z powodu szerokiej dostępności i powszechności alkoholu, jak i społecznej akceptacji picia jest uzależnieniem, które statystycznie spotyka się częściej niż inne. Powszechna tolerancja dla picia powoduje, że uzależnienie od alkoholu zazwyczaj bywa lekceważone i długo pozostaje niezdiagnozowane, a co za tym idzie – nieleczone. Jakie objawy powinny wzbudzić Twój niepokój?  Na co trzeba zwrócić uwagę u siebie lub u swoich bliskich?

Dofinansowanie z NFZ

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani leczeniem w ramach NFZ, prosimy o kliknięcie w poniższy obrazek:

Terapia uzależnień NFZ

Jakie są symptomy alkoholizmu?

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Powinieneś się zaniepokoić, jeśli:

  • Pijesz alkohol, by zrelaksować się, złagodzić stres, odreagować – i ta metoda okazuje się „skuteczna”,
  • Od pewnego momentu dana ilość alkoholu przestaje przynosić oczekiwany efekt, pijesz więc coraz więcej, by się upić,
  • Szukasz okazji do picia alkoholu – nie potrzebujesz szczególnej, wystarczy, że znajomy/znajoma zechce się z Tobą napić,
  • Pijesz coraz częściej. Coraz trudniej jest Ci skończyć lub poprzestać na jednym piwie czy dwóch drinkach,
  • Myśl o wypiciu alkoholu pojawia się w sytuacjach stresowych, jak i bez szczególnej przyczyny (to głód alkoholowy, bardzo typowy objaw uzależnienia),
  • Gdy nie pijesz, masz objawy abstynencyjne (kołatanie serca, nudności, wymioty, drżenie mięśni, wysokie ciśnienie, biegunki, bezsenność, rozszerzone źrenice, suchość w ustach,  zaburzenia snu, pocisz się. jesteś drażliwy lub czujesz lęk),
  • Straciłeś dotychczasowe zainteresowania inne niż te związane z piciem.

Oczywiście, to tylko przykładowo wymienione objawy. Alkoholizm rozwija się przez długi czas, wieloetapowo. Aby dowiedzieć się, czy nie masz problemu związanego z uzależnieniem od alkoholu, a masz podejrzenia, że zachodzi takie prawdopodobieństwo - skonsultuj się ze specjalistą: psychologiem, terapeutą uzależnień albo psychoterapeutą.


Leczenie choroby alkoholowej

Jeśli okaże się, że jesteś już alkoholikiem, pamiętaj: jesteś po prostu chory. Co to znaczy? To, że nie musisz się ukrywać. Alkoholizm leczy się od dziesiątek lat i na całym świecie robi się to bardzo skutecznie. Zastanawiasz się oczywiście - tak jak wielu przed Tobą - czy nie łatwiej po prostu powiedzieć sobie: kończę z tym, kończę z alkoholem, poradzę sobie sam? Warto spróbować, niestety jednak, często jest to zbyt trudne.

Lepiej więc skorzystaj z pomocy specjalisty. Leczenie alkoholizmu poprzez terapię to proces leczenia i psychiki, i ciała. Terapeuta Dromadera pomoże Ci rozwiązać Twój problem. W każdej chwili możesz zwrócić się o pomoc. A terapia doprowadzi do tego, że nie tylko uwolnisz się od potrzeby picia alkoholu, ale zaczniesz żyć na nowo, często lepiej i owocniej niż kiedykolwiek do tej pory.

Jak leczymy

W naszym ośrodku zapewniamy pacjentowi kompleksowe leczenie, od motywacji do leczenia, do samego rozwiązania problemu.

Nałóg to poważne zaburzenie, które można i należy leczyć. Miejscem, w którym warto podjąć leczenie, jest ośrodek Detoksykacji i Terapii Uzależnień Dromader.

W ośrodku czeka na Państwa wykwalifikowana kadra, która od wielu lat pomaga w sytuacjach wszelkiego rodzaju uzależnień. Wiemy, jak dużo zależy od naszej pracy, dlatego nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach dotyczących leczenia uzależnień. Każdy pacjent otrzyma u nas pomoc i wsparcie dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Nasi terapeuci swoją wiedzą i doświadczeniem służą nie tylko pacjentom, ale również ich rodzinom i bliskim -organizujemy terapię dla osób współuzależnionych i Dorosłych Dzieci Alkoholików.

W czasie pobytu w naszym ośrodku pacjenci są pod stałą opieką lekarską i pielęgniarską. Każdy z nich jest dokładnie diagnozowany pod względem chorób wynikających z uzależnienia. W razie potrzeby wykonywane są wszelkie niezbędne badania laboratoryjne, EKG, badania wydolności podstawowych układów i narządów praz inne niezbędne do diagnostyki. Zapewniamy konsultacje psychiatryczne, które wspomagają leczenie uzależnień.

Aby ułatwić proces leczenia uzależnień gwarantujemy pełną dyskrecję. Położenie ośrodka pozwala na stworzenie kameralnych warunków, z dala od zgiełku i hałasu oraz problemów dnia codziennego. Proponujemy Państwu pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, salę rekreacyjną, siłownię, saunę, sale do terapii grupowej.

Terapia jest najważniejszą i najlepszą formą pomocy, jeżeli chodzi o leczenie uzależnień. Pomaga ona w uzyskaniu trwałych i pożądanych zmian, dzięki czemu życie osoby uzależnionej ma szansę stać się na nowo zdrowe i satysfakcjonujące.

Zważywszy na fakt, że osoba uzależniona ma znacznie osłabioną wolę, samodzielne uporanie się z problemem nałogowych zachowań jest praktycznie niemożliwe. Mimo, iż głównie od pacjenta zależy, czy uda mu się powrócić do zdrowego funkcjonowania, to jednak bez specjalistycznej pomocy, jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Stąd też ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, gdzie można odbyć profesjonalną terapię uzależnienia, dzięki której pacjent zyskuje narzędzia do walki z nałogiem.

Każdy z naszych pacjentów po zakończeniu terapii otrzymuje dalsze zalecenia terapeutyczne. Zapewniamy kontynuację leczenia w trybie ambulatoryjnym oraz konsultacje z terapeutami i lekarzami. Współpraca z wieloma placówkami pozwala nam znaleźć pomoc dla pacjentów w miejscu zamieszkania.

Skontaktuj się z naszym terapeutą lub lekarzem – zadzwoń lub zadaj pytanie mail!

Motywacja


Motywacja do leczenia uzależnień jest częstym problemem i dotyka wiele osób uzależnionych. Rozwiązanie problemu może być spotkanie z terapeutą celem diagnozy stopnia uzależnienia. Jedno spotkanie może nie wystarczy, ale stanowi milowy krok w podjęciu walki z chorobą.

 

 

 

Detoksykacja po alkoholu - DETOKS ALKOHOLOWY

Odtrucie po alkoholu w Oddziale Detoksykacji MEDICA polega na wyprowadzeniu substancji z krwiobiegu pacjenta poprzez przetoczenie płynów (kroplówka). W trakcie odtrucia podawane są preparaty i leki, dzięki którym redukowane są lub całkowicie likwidowane przykre objawy zespołu odstawienia substancji oraz dzięki którym to organizm regeneruje się, uzupełnia pierwiastki i następuje odbudowa narządów wewnętrznych. Detoksykacja pozwala na przerwanie ciągu, co jest niezbędnym warunkiem rozpoczęcia dalszej terapii. Jest to pierwszy, ważny krok w kierunku pokonania nałogu. Po przebyciu detoksykacji samopoczucie pacjenta polepsza się, staje się możliwe normalne funkcjonowanie. Choć detoksykacja sama w sobie nie leczy uzależnienia, umożliwia doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz stwarza optymalne warunki do rozpoczęcia terapii.

Czas trwania oraz forma detoksykacji różni się w zależności od substancji, stopnia zatrucia organizmu, długości trwania ciągu i ogólnego stanu pacjenta.

Zawsze przed przystąpieniem do odtrucia przeprowadzamy wywiad medyczny, w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań, schorzeń, problemów zdrowotnych, które należy wziąć pod uwagę w trakcie procedur medycznych. Wykonujemy również podstawowe badania krwi i moczu w celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Dzięki opiece lekarza i całodobowej opiece pielęgniarskiej zapewniamy bezpieczeństwo i skuteczność odtrucia. Dodatkowo w trakcie detoksykacji pacjent jest również pod opieką terapeuty, prowadzone są wstępne konsultacje wspierające i motywujące do podjęcia dalszej terapii.

Terapia Uzależnień

Czas trwania terapii pacjenta uzależnionego jest zróżnicowany w zależności od realizowanego programu i formy jego realizacji.

Przy początkowej terapii w trybie stacjonarnym program podstawowy trwa u nas minimum 6 tygodni, lecz wskazane jest, aby pacjent przebywał 8 tygodni (różnica wynika z indywidualnych możliwości pacjenta oraz problemów, które pojawiają się w trakcie realizacji programu). Ta część terapii ma za zadanie pomóc pacjentowi zidentyfikować się z chorobą i stratami, które powstały na skutek jej czynnych objawów, a także zapoznać go z podstawową wiedzą na temat jej mechanizmów, w umiejętności radzenia sobie z głodem psychicznym itp.

Po wyjściu z ośrodka, pacjent kontynuuje u nas terapię w systemie ambulatoryjnym – w kontakcie indywidualnym z terapeutą pracuje nad osobistym planem trzeźwienia oraz uczestniczy w grupie zapobiegania nawrotom. Ten etap trwa ok. 4 miesiące.

Ostatnim krokiem w jego procesie terapeutycznym jest uczestniczenie w grupie zaawansowanej, gdzie w dalszym ciągu pracujemy nad osobistym planem trzeźwienia każdego pacjenta, a także omawiamy bieżące problemy, wynikające ze zmiany stylu życia lub/i nawrotów choroby. W tym czasie pacjent może też uczestniczyć w treningach zwiększających jego umiejętności inter- i intapsychiczne oraz, z częstotliwością uwzględniającą jego potrzeby i wskazania, spotyka się indywidualnie z terapeutą.

Cały cykl terapeutyczny w tej postaci (pobyt w ośrodku + forma dochodząca) zamyka się w okresie 1 roku.

Przy wyborze tylko formy terapii ambulatoryjnej, realizacja wyżej opisanego programu rozciąga się w czasie nawet do 1,5 roku.

Największą skuteczność w pierwszym okresie po odstawieniu substancji odnosi terapia stacjonarna. Głównym zagrożeniem osoby rozpoczynającej życie bez alkoholu/narkotyków/leków jest szybki powrót do dotychczasowego środowiska i starych schematów zachowań. Pacjenci mówią o dużych obawach w związku z powrotem do domu i kontaktem z nadal pijącymi lub zażywającymi narkotyki znajomymi oraz o konieczności szybkiego, niemalże natychmiastowego radzenia sobie z trudnymi dla nich sytuacjami. Stąd ośrodek, jako forma terapii całodobowej, zmniejsza ryzyko złamania abstynencji eliminując wyzwalacze środowiskowe. Dzięki zintensyfikowanym kontaktom wzrasta możliwość korekty dotychczasowych, a utrwalenia nowych form zachowań w obszarze interpersonalnym i intrapsychicznym. Pacjent mieszkając w ośrodku, uczestniczy nie tylko w zajęciach, ale też w życiu tego miejsca. Profitem jest stała opieka terapeutyczna i medyczna w okresach najtrudniejszych dla niego- w momencie odstawienia substancji (jeżeli korzysta z detoksykacji) i w fazie zmian biochemicznych wpływających źle na jego nastrój. Pacjent pozostający w ośrodku ma mniejsze ryzyko złamania abstynencji; jest z dala od zewnętrznych wyzwalaczy a uczestnicząc w intensywnym procesie terapeutycznym na bieżąco analizuje swoje stany emocjonalne, sposób myślenia i zachowania. Dzięki temu zazwyczaj łagodniej przechodzi jedną z najtrudniejszych faz swojego trzeźwienia, przypadającą na przełom 2 – 3 miesiąca. Intensywna praca nad sobą daje „narzędzia”, które są później wykorzystane przez pacjenta w życiu poza ośrodkiem, a ich wzmocnienie oraz wzbogacenie odbywa się poprzez kontynuowanie terapii w systemie ambulatoryjnym.

Wybór tej formy leczenia, tj. systemu ambulatoryjnego (dochodzącego) od początku, czyli od momentu odstawienia substancji chemicznej, nie u wszystkich uzależnionych sprawdza się gdyż niesie ze sobą zwiększone ryzyko złamania abstynencji w okresach kryzysowych. Wymaga od pacjenta większej, samodzielnej mobilizacji i sporego wglądu w swoją sytuację już na początku drogi trzeźwienia, co jest trudne z uwagi na stosunkowo niedużą jeszcze wiedzę i umiejętności radzenia sobie z głodem i innymi objawami choroby.

Terapia indywidualna w przypadku leczenia uzależnień nie jest wystarczającą formą pomocy. Warunkiem niezbędnym w trzeźwieniu są zmiany w myśleniu, odczuwaniu i zachowaniu, co z kolei może odbyć się tylko poprzez kontakt z grupą. To ona umożliwia identyfikację z chorobą i pracę nad jej mechanizmami. Kontakt indywidualny pełni ważną rolę na początku drogi pacjenta- ułatwia wzmocnienie motywacji do dalszej terapii i zmian; później jest ważnym uzupełnieniem procesu grupowego (omówienie trudności pacjenta związanych, np. z samym byciem w grupie, czy innych problemów, które z różnych powodów powinny być omówione indywidualni), nie może go jednak zastąpić.

Sama abstynencja bez jakiejkolwiek formy leczenia, to zazwyczaj krótkotrwałe zatrzymanie widocznego objawu choroby. Z uwagi na to, że osoba uzależniona nie zmienia swojego funkcjonowania w obszarach w których nastąpiły zaburzenia na skutek jej czynnego picia/brania, prędzej czy później chwilowa radość z życia bez używek szybko mija (albo nie przychodzi w ogóle ); stres życia nasila się, następuje powrót do dotychczasowych zachowań i – z uwagi na brak umiejętności konstruktywnego poradzenia sobie z trudnościami- powrót do regulowania emocji za pomocą środków czy zachowań uzależniających.

Skontaktuj się z nami!

Bez obaw i wstydu zgłoś się do nas. Nie oceniamy Cię – rozumiemy Twój problem, możemy i chcemy Ci pomóc.

Kontakt telefoniczny:

Kierownik Zespołu Terapeutycznego:         535 004 084


Infolinia Centrum Medycznego MEDICA:     535 00 80 10

Oddział Detoksykacji - rejestracja 24h:      535 00 80 20


Kontakt drogą mail:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.