REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Leczenie Narkomanii w Ośrodku Leczenia Uzależnień MEDICA w Piasecznie. Skutecznie i bezpiecznie.

NARKOMANIA - gdy trzeba zmierzyć się z rzeczywistością

Marihuana, amfetamina, extasy, heroina, kokaina… Jak wiesz, choć są nielegalne, bez problemu możesz je kupić. Na rynku znajduje się kilkadziesiąt rodzajów narkotyków. Co więcej - substancje te charakteryzują się skrajnie różnym działaniem: pobudzającym (amfetamina), wyciszającym (heroina) lub relaksującym (marihuana). Tymczasem każdy z nas ma inny organizm i inny metabolizm. Dawki, jakich dana osoba potrzebuje do odurzenia, oraz częstotliwość ich przyjmowania są więc indywidualne. Stąd też proces uzależnienia może rozwijać się specyficznie i mieć bardzo spersonalizowany przebieg.


Spis Treści:

Kto jest narażony

Narkotyków używają głównie osoby młode, eksperymentujące z substancjami psychoaktywnymi. Drugą grupą ryzyka są osoby na wysokich stanowiskach. Stać je na drogie narkotyki – używają ich zarówno do stymulowania się w pracy, jak i do rozluźnienia podczas wieczornych spotkań towarzyskich. Szacuje się, że 120 tysięcy ludzi w Polsce jest uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Ponieważ są to substancje nielegalne, wielu z nich lęka się zgłosić po pomoc psychologiczną, obawiając się nie tylko trudu podjęcia terapii, ale i… konsekwencji karnych. Co więcej – narkomania jest w naszym społeczeństwie szczególnie stygmatyzowana, zatem tym trudniej jest się do niej przyznać. Jeśli to właśnie jest Twoim zmartwieniem i blokuje Twoją decyzję przed podjęciem leczenia, pamięta - terapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa. To doświadczony specjalista, którego zadaniem jest Ci pomóc. Nie musisz się więc bać, ani wstydzić. To, z jakim problemem przyjdziesz na terapię ,zostanie tylko pomiędzy Tobą a nim. Możesz liczyć na pełną dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa.

Czy jesteś uzależniony?

Uzależnienie od narkotyków ma wiele twarzy i nie zawsze od razu można je rozpoznać. Są osoby, które używają np. marihuany sporadycznie i najczęściej nie mają z tego powodu żadnych problemów. Podobna sytuacja może mieć miejsce w wypadku okazjonalnego zażywania amfetaminy czy kokainy – narkotyk nie wywołuje wielu skutków ubocznych, jest bowiem stosowany rzadko, małe są więc szanse na rozwój uzależnienia.

Jest jednak cała grupa ludzi, którzy – nie potrafiąc sięgnąć po pomoc psychologa zawczasu – „leczą” swoje problemy właśnie za pomocą narkotyków. Dzięki nim czują się silniejsi, bardziej pewni siebie, szczęśliwsi czy odważni. Łatwiej wchodzą w relacje z innymi ludźmi, są wydajniejsi w pracy, lepiej czują się i bawią na spotkaniach towarzyskich.

Jeśli uważasz, że zbyt często potrzebujesz danej substancji, skonsultuj się ze specjalistą. On bowiem jest w stanie zweryfikować, czy Twoje obawy są uzasadnione. Pamiętaj: działanie poszczególnych narkotyków się różni. Jedne uzależniają głównie psychicznie – jak marihuana; inne – jak heroina – także fizycznie. Proces uzależnienia także postępuje różnorodnie, nie ma na to reguły. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy masz problem, czy nie.

Pamiętaj jednocześnie, że narkomania nie jest powodem do wstydu, ale do szukania pomocy. Uzależniają się osoby z różnych warstw społecznych – problem ten dotyczy tak samo ludzi dojrzałych, jak i bardzo młodych, tak samo kobiet, jak i mężczyzn, bogatych jak i biednych…

Kiedy powinieneś zgłosić się na terapię leczenia uzależnienia od narkotyków?

Jeśli zaprzestanie używania środków psychoaktywnych sprawia Ci problem, bo brakuje Ci emocji, jakich one dostarczają (np. energii lub błogiego wyciszenia i relaksu),

Gdy zaczynasz mieć wrażenie, że bliskie Ci osoby stają się przewrażliwione na punkcie Twojego stosowania środków pobudzających i zaczynasz ukrywać przed nimi ich zażywanie,

Gdy zaczynasz myśleć, że powinieneś jakoś ograniczyć lub przerwać stosowanie narkotyków, ale podejmowane próby działają tylko chwilę i nie są skuteczne w dłuższym czasie.

Leczenie narkomanii poprzez terapię pomaga uwolnić się od większości przykrych konsekwencji nadużywania substancji psychoaktywnych (nie tylko fizycznych, ale też psychicznych oraz społecznych). Daje też szansę na nowe, często dużo lepsze, życie. Bo choć każdy z narkotyków uzależnia w inny sposób, a stopień uzależnienia u poszczególnych osób może się różnić – to nawet z największego nałogu można wyjść obronną ręką.

Najlepsze efekty przyniesie terapia dostosowana do twoich indywidualnych potrzeb. Możesz skorzystać z detoksykacji, terapii uzależnień, wsparcia grupy i terapeuty, a także farmakoterapii, w tym leczenia substytucyjnego. Ta ostatnia forma leczenia jest zalecana osobom uzależnionym od opiatów.

Nie pozwól, by uzależnienie od narkotyków niszczyło Twoje życie. Zgłoś się do osób, które mogą Ci pomóc – nie jesteś sam ze swoim problemem. Wszystko zależy od Ciebie – my możemy wskazać Ci drogę, która da szansę na sukces i powodzenie w walce z uzależnieniem. Zgłoś się do naszej jednostki medycznej.

Motywacja


Motywacja do leczenia uzależnień jest częstym problemem. Rozwiązanie problemu z motywacją jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia.

W sprawach motywacji współpracujemy z programem Psycholog Do Domu. Przy problemach z motywacją do leczenia, zapraszamy do skorzystania z pomocy, którą udostępniają eksperci programu.Detoksykacja

Odtrucie polega na wyprowadzeniu substancji z krwiobiegu pacjenta poprzez przetoczenie płynów (kroplówka). W trakcie odtrucia podawane są preparaty i leki, dzięki którym redukowane są lub całkowicie likwidowane przykre objawy zespołu odstawienia substancji oraz dzięki którym to organizm regeneruje się, uzupełnia pierwiastki i następuje odbudowa narządów wewnętrznych. Detoksykacja pozwala na przerwanie ciągu, co jest niezbędnym warunkiem rozpoczęcia dalszej terapii. Jest to pierwszy, ważny krok w kierunku pokonania nałogu. Po przebyciu detoksykacji samopoczucie pacjenta polepsza się, staje się możliwe normalne funkcjonowanie. Choć detoksykacja sama w sobie nie leczy uzależnienia, umożliwia doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz stwarza optymalne warunki do rozpoczęcia terapii.

Czas trwania oraz forma detoksykacji różni się w zależności od substancji, stopnia zatrucia organizmu, długości trwania ciągu i ogólnego stanu pacjenta.

Zawsze przed przystąpieniem do odtrucia przeprowadzany jest wywiad medyczny, w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań, schorzeń, problemów zdrowotnych, które należy wziąć pod uwagę w trakcie procedur medycznych. Wykonujemy również podstawowe badania krwi i moczu w celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Dzięki opiece lekarza i całodobowej opiece pielęgniarskiej zapewnione jest bezpieczeństwo i skuteczność odtrucia. Dodatkowo w trakcie detoksykacji pacjent jest również pod opieką terapeuty, prowadzone są wstępne konsultacje wspierające i motywujące do podjęcia dalszej terapii.

Terapia

Czas trwania terapii pacjenta uzależnionego jest zróżnicowany w zależności od realizowanego programu i formy jego realizacji.

Przy początkowej terapii w trybie stacjonarnym program podstawowy trwa u nas minimum 6 tygodni, lecz wskazane jest, aby pacjent przebywał 8 tygodni (różnica wynika z indywidualnych możliwości pacjenta oraz problemów, które pojawiają się w trakcie realizacji programu). Ta część terapii ma za zadanie pomóc pacjentowi zidentyfikować się z chorobą i stratami, które powstały na skutek jej czynnych objawów, a także zapoznać go z podstawową wiedzą na temat jej mechanizmów, w umiejętności radzenia sobie z głodem psychicznym itp.

Po wyjściu z ośrodka, pacjent kontynuuje u nas terapię w systemie ambulatoryjnym – w kontakcie indywidualnym z terapeutą pracuje nad osobistym planem trzeźwienia oraz uczestniczy w grupie zapobiegania nawrotom. Ten etap trwa ok. 4 miesiące.

Ostatnim krokiem w jego procesie terapeutycznym jest uczestniczenie w grupie zaawansowanej, gdzie w dalszym ciągu pracujemy nad osobistym planem trzeźwienia każdego pacjenta, a także omawiamy bieżące problemy, wynikające ze zmiany stylu życia lub/i nawrotów choroby. W tym czasie pacjent może też uczestniczyć w treningach zwiększających jego umiejętności inter- i intapsychiczne oraz, z częstotliwością uwzględniającą jego potrzeby i wskazania, spotyka się indywidualnie z terapeutą.

Cały cykl terapeutyczny w tej postaci (pobyt w ośrodku + forma dochodząca) zamyka się w okresie 1 roku.

Przy wyborze tylko formy terapii ambulatoryjnej, realizacja wyżej opisanego programu rozciąga się w czasie nawet do 1,5 roku.

Największą skuteczność w pierwszym okresie po odstawieniu substancji odnosi terapia stacjonarna. Głównym zagrożeniem osoby rozpoczynającej życie bez alkoholu/narkotyków/leków jest szybki powrót do dotychczasowego środowiska i starych schematów zachowań. Pacjenci mówią o dużych obawach w związku z powrotem do domu i kontaktem z nadal pijącymi lub zażywającymi narkotyki znajomymi oraz o konieczności szybkiego, niemalże natychmiastowego radzenia sobie z trudnymi dla nich sytuacjami. Stąd ośrodek, jako forma terapii całodobowej, zmniejsza ryzyko złamania abstynencji eliminując wyzwalacze środowiskowe. Dzięki zintensyfikowanym kontaktom wzrasta możliwość korekty dotychczasowych, a utrwalenia nowych form zachowań w obszarze interpersonalnym i intrapsychicznym. Pacjent mieszkając w ośrodku, uczestniczy nie tylko w zajęciach, ale też w życiu tego miejsca. Profitem jest stała opieka terapeutyczna i medyczna w okresach najtrudniejszych dla niego- w momencie odstawienia substancji (jeżeli korzysta z detoksykacji) i w fazie zmian biochemicznych wpływających źle na jego nastrój. Pacjent pozostający w ośrodku ma mniejsze ryzyko złamania abstynencji; jest z dala od zewnętrznych wyzwalaczy a uczestnicząc w intensywnym procesie terapeutycznym na bieżąco analizuje swoje stany emocjonalne, sposób myślenia i zachowania. Dzięki temu zazwyczaj łagodniej przechodzi jedną z najtrudniejszych faz swojego trzeźwienia, przypadającą na przełom 2 – 3 miesiąca. Intensywna praca nad sobą daje „narzędzia”, które są później wykorzystane przez pacjenta w życiu poza ośrodkiem, a ich wzmocnienie oraz wzbogacenie odbywa się poprzez kontynuowanie terapii w systemie ambulatoryjnym.

Wybór tej formy leczenia, tj. systemu ambulatoryjnego (dochodzącego) od początku, czyli od momentu odstawienia substancji chemicznej, nie u wszystkich uzależnionych sprawdza się gdyż niesie ze sobą zwiększone ryzyko złamania abstynencji w okresach kryzysowych. Wymaga od pacjenta większej, samodzielnej mobilizacji i sporego wglądu w swoją sytuację już na początku drogi trzeźwienia, co jest trudne z uwagi na stosunkowo niedużą jeszcze wiedzę i umiejętności radzenia sobie z głodem i innymi objawami choroby.

Terapia indywidualna w przypadku leczenia uzależnień nie jest wystarczającą formą pomocy. Warunkiem niezbędnym w trzeźwieniu są zmiany w myśleniu, odczuwaniu i zachowaniu, co z kolei może odbyć się tylko poprzez kontakt z grupą. To ona umożliwia identyfikację z chorobą i pracę nad jej mechanizmami. Kontakt indywidualny pełni ważną rolę na początku drogi pacjenta- ułatwia wzmocnienie motywacji do dalszej terapii i zmian; później jest ważnym uzupełnieniem procesu grupowego (omówienie trudności pacjenta związanych, np. z samym byciem w grupie, czy innych problemów, które z różnych powodów powinny być omówione indywidualni), nie może go jednak zastąpić.

Sama abstynencja bez jakiejkolwiek formy leczenia, to zazwyczaj krótkotrwałe zatrzymanie widocznego objawu choroby. Z uwagi na to, że osoba uzależniona nie zmienia swojego funkcjonowania w obszarach w których nastąpiły zaburzenia na skutek jej czynnego picia/brania, prędzej czy później chwilowa radość z życia bez używek szybko mija (albo nie przychodzi w ogóle ); stres życia nasila się, następuje powrót do dotychczasowych zachowań i – z uwagi na brak umiejętności konstruktywnego poradzenia sobie z trudnościami- powrót do regulowania emocji za pomocą środków czy zachowań uzależniających.

Skontaktuj się z nami!

Bez obaw i wstydu zgłoś się do nas. Nie oceniamy Cię – rozumiemy Twój problem, możemy i chcemy Ci pomóc.

Kontakt na telefon:

+48 535 004 084

Kontakt na mail:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.