REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

LECZENIE UZALEŻNIEŃ

Źródło uzależnień

Żyjemy w stresie, pośpiechu. Kryzys gospodarczy, dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy, zmiany społeczne, za którymi czasem trudno nadążyć; brak czasu na odpoczynek, brak czasu na budowanie dobrych i satysfakcjonujących relacji rodzinnych i społecznych – to wszystko wpływa na naszą psychikę. Przemęczeni i sfrustrowani, często chcemy uciec od codziennych problemów i choć na chwilę o nich zapomnieć. A te emocje, które są dla nas zbyt trudne, możemy chcieć zagłuszyć w sposób, który wydaje nam się najprostszy: sięgając choćby po lampkę wina czy dawkę leku na uspokojenie...

Zasada, bez względu na szerokość geograficzną i kontynent, jest jedna: w każdym społeczeństwie nagła i postępująca sytuacja kryzysowa powoduje wzrost liczby osób uzależnionych. W obecnych zaś czasach problemem są nie tylko te najbardziej znane z uzależnień, czyli alkoholizm, narkomania, lekomania, nikotynizm, ale również nowe uzależnienia - uzależnienia behawioralne: internet, gry komputerowe, hazard, seks etc. To one stopniowo stają się plagą XXI wieku.

Spis treści:
Źródło uzależnień
Czym jest uzależnienie
Jak możesz sobie pomóc

Uzależnienia:
Alkoholizm
Bulimia
Lekomania
Narkomania
Seksoholizm
Uzależnienie od internetu

Uzależnienie od hazardu
Uzależnienie od zakupów
Uzależnienie od telefonu
Uzależnienie od komputera

Czym jest uzależnienie?

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi jednoznacznie: uzależnienie (bez względu na to od czego) jest przewlekłą i nawracającą chorobą. Charakteryzuje się ono tym, że człowiek czuje przymus przyjmowania danej substancji lub/i wykonywania danej czynności.

Wyróżnia się dwa rodzaje uzależnienia: uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Pierwsze z nich charakteryzuje się potrzebą zażywania jakieś substancji: alkoholu, narkotyków, leków.

Z kolei uzależnienie psychiczne to stan, w którym osoba nie potrafi zaprzestać wykonywania określonych czynności. Wśród uzależnień psychicznych możemy wymienić: nałogowy hazard, kompulsywny seks, bulimia, gry komputerowe i internet, zakupy, telefon.

Uzależnienie i fizyczne, i psychiczne wiąże się z rezygnacją z ważnych dla siebie aktywności i ról społecznych, a także konsekwencjami finansowymi i zdrowotnymi. Prowadzi do rozpadu więzi społecznych i rodzinnych.

W skrócie / Na czym polega uzależnienie?

1) UTRATA KONTROLI

2) NEGATYWNE KONSEKWENCJE ZAŻYWANIA SUBSTANCJI CZY KOMPULSYWNYCH ZACHOWAŃ

3) KONTYNUOWANIE DANYCH CZYNNOŚCI BEZ WZGLĘDU NA KONSEKWENCJE

Jak możesz sobie pomóc?

Niezwykle ważne jest to, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i szukać pomocy. Uzyskamy ją między innymi w ośrodku terapii uzależnień, którego zadaniem jest wyleczenie chorego z nałogu.

W XXI wieku leczenie uzależnień praktykuje się głównie w formie psychoterapii poprzedzonej – jeśli zachodzi taka potrzeba – detoksem (stosowany jest on wyłącznie w wypadku uzależnień chemicznych, czyli w wypadku alkoholizmu, lekomanii czy narkomani). Doświadczenia psychologów i terapeutów zebrane w ciągu ostatnich lat pozwalają leczyć skutecznie i profesjonalnie osoby uzależnione.

Leczenie wiąże się przede wszystkim z nauczeniem się nowych zachowań oraz z umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach stresowych w inny sposób niż dotychczas. Jest to proces wieloetapowy i wymagający ze strony osoby uzależnionej nowego spojrzenia na jej życie. Proces ten jednocześnie pomaga rozwijać każdemu uczestniczącemu w terapii jego mocne strony, a niwelować te zachowania i emocje, które działały dotychczas niszcząco na niego samego i jego relacje z innymi ludźmi. Pracuje się zatem nad tym, aby chory po pierwsze brał odpowiedzialność za swoje życie, a więc za przeżywane emocje i zachowania, umiał na nie wpływać (a zatem nie ulegać tym, które są dla niego szkodliwe); ale też i nad tym, by czuł się w ,,swoim ciele’’ jak najlepiej, zaczął postrzegać świat bardziej optymistycznie i kierował jak najlepiej swoim życiem.

Czas danej terapii uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. W trakcie jej trwania  indywidualnie także uzgadnia się odpowiednie metody i techniki.

W leczeniu uzależnień coraz popularniejsze jest także stosowanie technik relaksacyjnych, jogi oraz treningów antystresowych. Same w sobie, choć nie leczą uzależnienia, mają znaczący wpływ na poprawę funkcjonowania uzależnionego po odbyciu terapii.


Leczenie uzależnień dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb przyniesie najlepsze efekty. Możesz skorzystać z detoksykacji, psychoterapii, wsparcia grupy i terapeuty, a także farmakoterapii, w tym – w wypadku uzależnienia od opiatów - leczenia substytucyjnego.

Nie pozwól, by uzależnienie zniszczyło Twoje życie. Zgłoś się do tych, którzy mogą Ci pomóc – nie jesteś sam ze swoim problemem.

Pamiętaj, wszystko zależy od Ciebie – my wskażemy Ci drogę, która da szansę na sukces i powodzenie w walce z uzależnieniami, które niszczą Twoje zdrowie i życie. Zgłoś się do Dromadera. Dziś może być pierwszy dzień Twojego nowego życia.