REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Leczenie uzaleznien w ośrodku MEDICAr. Skuteczne leczenie uzaleznien. Leczenie alkoholikow, narkomanow, lekomanow.


LECZENIE UZALEŻNIEŃ: jak przekonać osobę uzależnioną do podjęcia leczenia?

Większość uzależnionych wręcz ucina wszelkie rozmowy na temat ich nałogu, twierdząc, że wszystko jest w porządku, a problem ich nie dotyczy. Tak samo odpowiadają alkoholicy, zakupoholicy, seksoholicy, narkomani czy lekomani. Znasz ten problem? Prosiłeś, tłumaczyłeś, płakałeś, krzyczałeś i nic ? Twój bliski nadal pije, bierze narkotyki lub przegrywa kolejne pieniądze w salonie gier? A może wydał ostatnie pieniądze na kolejny bezsensowny zakup?

Skoro czytasz ten tekst, domyślamy się, że konsekwencje uzależnienia bliskiej osoby znasz doskonale - bez względu na to, czy ta osoba jest uzależniona od szkodliwej substancji czy od niszczących ją zachowań. Domyślamy się też, że już wykorzystałeś znane Ci metody perswazji mające na celu wymuszenie na bliskim zmiany stylu życia i nie przyniosły rezultatu, prawda?

Jeśli jednak myślisz, że istnieje jedna, prosta metoda, która pomoże Ci przekonać osobę chorą na uzależnienie do leczenia, jesteś w błędzie. Przekonanie uzależnionego, że ma problem i potrzebuje pomocy jest bardzo trudnym zadaniem. Czasem mijają lata, a konsekwencje nałogu stają się katastrofalne zarówno dla zdrowia uzależnionego, jak i jego finansów, a i tak nic to nie daje. Uzależnienie jest chorobą. Postępującą i śmiertelną.

Dlatego na tym etapie najważniejszą dla Ciebie informacją jest to, żebyś przestał już działać na własną rękę. Zgłoś się do specjalisty, który doradzi Ci, jakie kroki powinieneś podjąć. Każda sytuacja jest indywidualna, dlatego na początek powinieneś skonsultować się z psychologiem lub terapeutą uzależnień i od nich dopiero dowiedzieć się, od czego powinieneś zacząć.  Uwierz, to może Ci tylko pomóc. Wiele osób przed Tobą zasięgnęło takiej pomocy i okazała się skuteczna – nie masz się więc czego wstydzić. Jak wiesz, Twoje prośby, groźby i stawianie ultimatów nic nie dały – a to oznacza, że po prostu (o ile chcesz) musisz nauczyć się innych metod postępowania. Sam prawdopodobnie tego nie zrobisz, bo gdybyś potrafił… wcześniej już znalazłbyś rozwiązanie tego problemu. Także dlatego potrzebujesz pomocy specjalisty terapii uzależnień.

Kolejną z zalecanych metod jest interwencja. Odbywa się ona w warunkach domowych (zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno jest namówić uzależnionego na wizytę u psychologa czy terapeuty), w obecności psychoterapeuty.

Uczestniczą w niej wszystkie zainteresowane osoby – uzależniony oraz jego bliscy (współmałżonek, rodzeństwo, rodzice, przyjaciel). Polega ona na przedstawieniu uzależnionemu rzeczywistości – z jednej strony faktów na temat jego picia, brania narkotyków czy innego nałogu i jego szkodliwości. Z drugiej – na asertywnym i skutecznym pokazaniu Twojej (i innych) niezgody na to, by bliska Wam  osoba nadal niszczyła swoje życie. Odpowiednio przygotowany, będziesz w stanie w atmosferze troski i życzliwości zaangażować innych do pomocy, a jednocześnie zmotywować chorego, by podjął leczenie.

Zarazem pamiętaj: osoba uzależniona musi wiedzieć, że sama podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia. Dlatego tylko odpowiednie argumenty i zapewnienie, że zależy Ci na zdrowiu i życiu bliskiego przyniosą dobre efekty, w przeciwieństwie do stawiania ultimatum i zastraszania.

W Ośrodku Leczenia Uzależnień MEDICA proponujemy rodzinom osób uzależnionych sesje z terapeutą przygotowujące do interwencji wobec uzależnionego.