REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Leczenie Lekomanii w Ośrodku Leczenia Uzależnień MEDICA w Piasecznie. Skutecznie i bezpiecznie!

Leczenie Lekomanii

Zaczęło się zwyczajnie i niewinnie – ból głowy, zły nastrój, chandra, napięcie czy przewlekły stres… Najpierw leczyłeś się samodzielnie, kupując w aptece środki bez recepty. Z czasem konsultowałeś się z lekarzem, a lekarz przepisywał „coś mocniejszego”. Dyskomfort fizyczny i psychiczny szybko mijał. Nadal widzisz też wyraźnie, że kiedy zażyjesz zapisany lek, on naprawdę pomaga, czujesz się lepiej.

Spis Treści:


Lekomania jest problemem powszechnym. Codziennie 2 miliony osób w Polsce kupuje leki. Miesięcznie wydajemy na nie w sumie ponad 2 miliony złotych. Jesteśmy 6. co do wielkości rynkiem zbytu środków farmaceutycznych. Około jedna trzecia z nas nadużywa leków. Około tysiąca osób rocznie trafia do szpitala z zatruciem z ich powodu.


Czy jesteś narażony na lekomanię?

Uzależnienie od leków to choroba, która najczęściej dotyka kobiet pomiędzy 35. a 50. rokiem życia. Nie znaczy to jednak, że mężczyźni nie są na nią narażeni. Co zatem powinno Cię zaniepokoić?

  • Gdy czujesz, że osłabiło się działanie leku, który do tej pory przynosił Ci ulgę, uspokajał bądź pobudzał do działania – uodporniłeś się na działanie bezpiecznych dawek.
  • Wpadasz w panikę, gdy nie masz leku pod ręką – za wszelką cenę próbujesz go zdobyć.

Leczenie lekomanii

Leczenie uzależnienia od leków poprzez terapię jest trudnym procesem. Organizm zatruty lekami wymaga najpierw detoksykacji i oczyszczenia. Najczęściej polega to na stopniowym zmniejszaniu dawki leku, od którego pacjent jest uzależniony i wprowadzeniu leku zamiennego.

Odtruwanie jest długotrwałe, ponieważ zmniejszanie dawki leku musi następować powoli, by uzależniony organizm poradził sobie z jego odstawieniem. Jest jednak możliwe.

Nie musisz więc żyć w strachu, że możesz nie poradzić sobie z uzależnieniem – w naszym ośrodku znajdziesz fachową pomoc. Odtrucie odbywa się pod opieką lekarza i pielęgniarek, a późniejsze odstawienie leków ułatwia terapia stacjonarna.

Wystarczy, że zgłosisz się do Ośrodka Terapii Uzależnień MEDICA – terapia pozwoli Ci uwolnić się od nałogowego zażywania leków.

Jak odbywa się leczenie w Ośrodku Leczenia Uzależnień MEDICA

W naszym ośrodku zapewniamy Pacjentowi kompleksowe leczenie, od motywacji do leczenia, do samego rozwiązania problemu.

Nałóg to poważne zaburzenie, które można i należy leczyć. Miejscem, w którym warto podjąć leczenie, jest ośrodek Detoksykacji i Terapii Uzależnień MEDICA, który funkcjonuje w ramach jednostki medycznej Centrum Medyczne MEDICA.

W ośrodku czeka na Państwa wykwalifikowana kadra, która od wielu lat pomaga w sytuacjach wszelkiego rodzaju uzależnień. Wiemy, jak dużo zależy od naszej pracy, dlatego nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach dotyczących leczenia uzależnień. Każdy pacjent otrzyma u nas pomoc i wsparcie dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Nasi terapeuci swoją wiedzą i doświadczeniem służą nie tylko pacjentom, ale również ich rodzinom i bliskim -organizujemy terapię dla osób współuzależnionych i Dorosłych Dzieci Alkoholików.

W czasie pobytu w naszym ośrodku pacjenci są pod stałą opieką lekarską i pielęgniarską. Każdy z nich jest dokładnie diagnozowany pod względem chorób wynikających z uzależnienia. W razie potrzeby wykonywane są wszelkie niezbędne badania laboratoryjne, EKG, badania wydolności podstawowych układów i narządów praz inne niezbędne do diagnostyki. Zapewniamy konsultacje psychiatryczne, które wspomagają leczenie uzależnień.

Aby ułatwić proces leczenia uzależnień gwarantujemy pełną dyskrecję. Położenie ośrodka pozwala na stworzenie kameralnych warunków, z dala od zgiełku i hałasu oraz problemów dnia codziennego. Proponujemy Państwu pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, salę rekreacyjną, siłownię, saunę, sale do terapii grupowej.

Terapia jest najważniejszą i najlepszą formą pomocy, jeżeli chodzi o leczenie uzależnień. Pomaga ona w uzyskaniu trwałych i pożądanych zmian, dzięki czemu życie osoby uzależnionej ma szansę stać się na nowo zdrowe i satysfakcjonujące.

Zważywszy na fakt, że osoba uzależniona ma znacznie osłabioną wolę, samodzielne uporanie się z problemem nałogowych zachowań jest praktycznie niemożliwe. Mimo, iż głównie od pacjenta zależy, czy uda mu się powrócić do zdrowego funkcjonowania, to jednak bez specjalistycznej pomocy, jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Stąd też ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, gdzie można odbyć profesjonalną terapię uzależnienia, dzięki której pacjent zyskuje narzędzia do walki z nałogiem.

Każdy z naszych pacjentów po zakończeniu terapii otrzymuje dalsze zalecenia terapeutyczne. Zapewniamy kontynuację leczenia w trybie ambulatoryjnym oraz konsultacje z terapeutami i lekarzami. Współpraca z wieloma placówkami pozwala nam znaleźć pomoc dla pacjentów w miejscu zamieszkania.

Skontaktuj się z naszym terapeutą lub lekarzem – zadzwoń lub zadaj pytanie on-line!

Motywacja


Motywacja do leczenia uzależnień jest częstym problemem. Rozwiązanie problemu z motywacją jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia.

W sprawach motywacji współpracujemy z programem Psycholog Do Domu. Przy problemach z motywacją do leczenia, zapraszamy do skorzystania z pomocy, którą udostępniają eksperci programu. Wystarczy kliknąć na obrazek po prawej.Detoksykacja

Odtrucie polega na wyprowadzeniu substancji z krwiobiegu pacjenta poprzez przetoczenie płynów (kroplówka). W trakcie odtrucia podawane są preparaty i leki, dzięki którym redukowane są lub całkowicie likwidowane przykre objawy zespołu odstawienia substancji oraz dzięki którym to organizm regeneruje się, uzupełnia pierwiastki i następuje odbudowa narządów wewnętrznych. Detoksykacja pozwala na przerwanie ciągu, co jest niezbędnym warunkiem rozpoczęcia dalszej terapii. Jest to pierwszy, ważny krok w kierunku pokonania nałogu. Po przebyciu detoksykacji samopoczucie pacjenta polepsza się, staje się możliwe normalne funkcjonowanie. Choć detoksykacja sama w sobie nie leczy uzależnienia, umożliwia doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz stwarza optymalne warunki do rozpoczęcia terapii.

Czas trwania oraz forma detoksykacji różni się w zależności od substancji, stopnia zatrucia organizmu, długości trwania ciągu i ogólnego stanu pacjenta.

Zawsze przed przystąpieniem do odtrucia przeprowadzany jest wywiad medyczny, w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań, schorzeń, problemów zdrowotnych, które należy wziąć pod uwagę w trakcie procedur medycznych. Wykonujemy również podstawowe badania krwi i moczu w celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Dzięki opiece lekarza i całodobowej opiece pielęgniarskiej zapewnione jest bezpieczeństwo i skuteczność odtrucia. Dodatkowo w trakcie detoksykacji pacjent jest również pod opieką terapeuty, prowadzone są wstępne konsultacje wspierające i motywujące do podjęcia dalszej terapii.

Terapia

Czas trwania terapii pacjenta uzależnionego jest zróżnicowany w zależności od realizowanego programu i formy jego realizacji.

Przy początkowej terapii w trybie stacjonarnym program podstawowy trwa 6 lub 8 tygodni (różnica wynika z indywidualnych możliwości pacjenta oraz problemów, które pojawiają się w trakcie realizacji programu). Ta część terapii ma pomóc pacjentowi zidentyfikować się z chorobą i stratami, które powstały na skutek jej czynnych objawów, a także zapoznać go z podstawową wiedzą na temat jej mechanizmów, w umiejętności radzenia sobie z głodem psychicznym itp.

Po wyjściu z ośrodka, pacjent kontynuuje terapię w systemie ambulatoryjnym – w kontakcie indywidualnym z terapeutą pracuje nad osobistym planem trzeźwienia oraz uczestniczy w grupie zapobiegania nawrotom. Ten etap trwa ok. 4 miesiące.

Ostatnim krokiem w jego procesie terapeutycznym jest uczestniczenie w grupie zaawansowanej, gdzie w dalszym ciągu odbywa się praca nad osobistym planem trzeźwienia każdego pacjenta, a także omawiane są bieżące problemy, wynikające ze zmiany stylu życia lub/i nawrotów choroby. W tym czasie pacjent może też uczestniczyć w treningach zwiększających jego umiejętności inter- i intapsychiczne oraz, z częstotliwością uwzględniającą jego potrzeby i wskazania, spotyka się indywidualnie z terapeutą.

Cały cykl terapeutyczny w tej postaci (pobyt w ośrodku + forma dochodząca) zamyka się w okresie 1 roku.

Przy wyborze tylko formy terapii ambulatoryjnej, realizacja wyżej opisanego programu rozciąga się w czasie nawet do 1,5 roku.

Największą skuteczność w pierwszym okresie po odstawieniu substancji odnosi terapia stacjonarna. Głównym zagrożeniem osoby rozpoczynającej życie bez alkoholu/narkotyków/leków jest szybki powrót do dotychczasowego środowiska i starych schematów zachowań. Pacjenci mówią o dużych obawach w związku z powrotem do domu i kontaktem z nadal pijącymi lub zażywającymi narkotyki znajomymi oraz o konieczności szybkiego, niemalże natychmiastowego radzenia sobie z trudnymi dla nich sytuacjami. Stąd ośrodek, jako forma terapii całodobowej, zmniejsza ryzyko złamania abstynencji eliminując wyzwalacze środowiskowe. Dzięki zintensyfikowanym kontaktom wzrasta możliwość korekty dotychczasowych, a utrwalenia nowych form zachowań w obszarze interpersonalnym i intrapsychicznym. Pacjent mieszkając w ośrodku, uczestniczy nie tylko w zajęciach, ale też w życiu tego miejsca. Profitem jest stała opieka terapeutyczna i medyczna w okresach najtrudniejszych dla niego- w momencie odstawienia substancji (jeżeli korzysta z detoksykacji) i w fazie zmian biochemicznych wpływających źle na jego nastrój. Pacjent pozostający w ośrodku ma mniejsze ryzyko złamania abstynencji; jest z dala od zewnętrznych wyzwalaczy a uczestnicząc w intensywnym procesie terapeutycznym na bieżąco analizuje swoje stany emocjonalne, sposób myślenia i zachowania. Dzięki temu zazwyczaj łagodniej przechodzi jedną z najtrudniejszych faz swojego trzeźwienia, przypadającą na przełom 2 – 3 miesiąca. Intensywna praca nad sobą daje „narzędzia”, które są później wykorzystane przez pacjenta w życiu poza ośrodkiem, a ich wzmocnienie oraz wzbogacenie odbywa się poprzez kontynuowanie terapii w systemie ambulatoryjnym.

Wybór tej formy leczenia, tj. systemu ambulatoryjnego (dochodzącego) od początku, czyli od momentu odstawienia substancji chemicznej, nie u wszystkich uzależnionych sprawdza się gdyż niesie ze sobą zwiększone ryzyko złamania abstynencji w okresach kryzysowych. Wymaga od pacjenta większej, samodzielnej mobilizacji i sporego wglądu w swoją sytuację już na początku drogi trzeźwienia, co jest trudne z uwagi na stosunkowo niedużą jeszcze wiedzę i umiejętności radzenia sobie z głodem i innymi objawami choroby.

Terapia indywidualna w przypadku leczenia uzależnień nie jest wystarczającą formą pomocy. Warunkiem niezbędnym w trzeźwieniu są zmiany w myśleniu, odczuwaniu i zachowaniu, co z kolei może odbyć się tylko poprzez kontakt z grupą. To ona umożliwia identyfikację z chorobą i pracę nad jej mechanizmami. Kontakt indywidualny pełni ważną rolę na początku drogi pacjenta- ułatwia wzmocnienie motywacji do dalszej terapii i zmian; później jest ważnym uzupełnieniem procesu grupowego (omówienie trudności pacjenta związanych, np. z samym byciem w grupie, czy innych problemów, które z różnych powodów powinny być omówione indywidualni), nie może go jednak zastąpić.

Sama abstynencja bez jakiejkolwiek formy leczenia, to zazwyczaj krótkotrwałe zatrzymanie widocznego objawu choroby. Z uwagi na to, że osoba uzależniona nie zmienia swojego funkcjonowania w obszarach w których nastąpiły zaburzenia na skutek jej czynnego picia/brania, prędzej czy później chwilowa radość z życia bez używek szybko mija (albo nie przychodzi w ogóle ); stres życia nasila się, następuje powrót do dotychczasowych zachowań i – z uwagi na brak umiejętności konstruktywnego poradzenia sobie z trudnościami- powrót do regulowania emocji za pomocą środków czy zachowań uzależniających.

Skontaktuj się z nami!

Bez obaw i wstydu zgłoś się do nas. Nie oceniamy Cię – rozumiemy Twój problem, możemy i chcemy Ci pomóc.

Kontakt na telefon:

+48 535 004 084

 

Kontakt na mail:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.