REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Ośrodek terapii i leczenia uzależnień MEDICA

Ośrodek terapii uzależnień: Jak wybrać ośrodek terapii najlepszy dla Ciebie?

Gdy wybierasz ośrodek terapeutyczny, musisz zwrócić uwagę na to, czy dobrze się w nim czujesz. Spędzisz tam dużo czasu, więc atmosfera i otoczenie są bardzo istotne. Twoje otoczenie musi zapewnić Ci odpowiednie warunki, byś mógł stoczyć walkę z nałogiem.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz ośrodek terapeutyczny?

  • Kadra – sprawdź, czy w ośrodku pracują wykwalifikowani terapeuci uzależnień (a nie tylko specjaliści lub instruktorzy). Poznaj ich doświadczenie zawodowe (na stronie internetowej ośrodka powinny znajdować się biogramy osób prowadzących leczenie). Dowiedz się także, czy na miejscu są lekarz i pielęgniarki - bez nich trudno byłoby osiągnąć sukces w terapii. To dzięki nim czujesz się w ośrodku bezpieczny, wiesz, że ktoś się Tobą opiekuje.
  • Kontrakt terapeutyczny – zanim podejmiesz leczenie, poproś o przesłanie kontraktu terapeutycznego i uważnie go przeanalizuj
  • Legalność działania ośrodka – poproś o dokumenty potwierdzające legalność funkcjonowania ośrodka. Powinien on być wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą lub placówek zapewniających całodobową opiekę. Rejestry takie prowadzi wojewoda i są one jawne.
  • Wyposażenie medyczne – jeśli na miejscu w ośrodku można wykonać większość istotnych badań laboratoryjnych i diagnostycznych (jak EKG, badania wydolności podstawowych układów i narządów), możesz być spokojny. Podczas detoksykacji i w późniejszym leczeniu, oprócz aspektów psychicznych, kadra zadba także o zdrowie fizyczne.
  • Miejsca rekreacji – kilkutygodniowa terapia powinna dawać możliwość rozładowania napięcia psychicznego poprzez aktywność fizyczną. Ważne, byś mógł skorzystać np. z siłowni lub przejść się na spacer na świeżym powietrzu.