REJESTRACJA I ZAPISY:535 004 084

Pomoc rodzinie uzależnionych, współuzależnienie, konsultacje DDA.

POMAGAMY RODZINOM UZALEŻNIONYCH

Uzależnienie jest chorobą całej rodziny. Bez względu na to czy jest to uzależnienie chemiczne (od alkoholu, narkotyków czy leków) czy behawioralne (seksoholizm, siecioholizm, patologiczny hazard etc).

Dlatego terapia powinna obejmować wszystkich jej członków.

Najczęściej bowiem partnerzy lub rodzice osób uzależnionych, cierpią na współuzależnienie, a dzieci trwale naznaczone są syndromem DDA/DDD (Dorosłe Dzieci Alkoholików/ Dorosłe Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych).

Stąd też, podstawowa pomoc oferowana rodzinom uzależnionych to terapia. W Ośrodku Dromader można skorzystać z indywidualnych konsultacji, jak i uczestnictwu w terapii grupowej.

Jak pomagamy?

Podczas pierwszej konsultacji, wspólnie z psychologiem, możesz przeanalizować swoją obecną sytuację rodzinną. Bardzo często elementem występującym w rodzinach dysfunkcyjnych jest przemoc. To coś, co obok nałogu, wywiera silne piętno na poczucie bezpieczeństwa całej rodziny. Prowadzimy terapię dla osób doświadczających przemocy, jak i dla jej sprawców. Nie wstydź się więc. Przyjdź do nas. My znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie i pomożemy – Tobie, jak i Twojej rodzinie.

No właśnie. Kolejną kwestią, w rodzinach dotkniętych problemem uzależnienia, są zaburzone relacje... Wiele osób, żyjąc z osobą, która nadal tkwi w nałogu, cierpi na współuzależnienie. Współuzależnienie to choroba emocji – dlatego potrzebna jest Ci pomoc psychoterapeuty. Wraz z nim możesz odpowiedzieć sobie na pytanie, co Ty możesz zmienić, jak Ty możesz wpłynąć na poprawę stosunków, ale i też uświadomić sobie wobec czego jedynym rozwiązaniem jest pogodzenie się z bezsilnością. Nie masz wpływu na to co robi inna, nawet bliska Ci osoba. Możesz więc nadal mieć pretensje o to, że nie chce zaprzestać nałogowych zachowań, czynić jej wyrzuty, szantażować, awanturować się i rozpaczać.

Albo… możesz zając się po prostu sobą i swoim życiem. I podejmować decyzje takie, na jakie możesz mieć wpływ. W tym pomoże Ci psycholog, terapeuta, a także nowo poznani przyjaciele, o ile zdecydujesz się na terapię grupową. Bo tylko Ty możesz zmienić swoje życie. Zatem terapia indywidualna i grupowa, to coś co może Ci pomóc. A my taką pomoc możemy Ci zaoferować.

Jeśli chcesz nadal pomagać osobie, która jest Ci bliska i nadal nie potrafi znaleźć wyjścia z nałogu, możesz poprosić o pomoc specjalistów. Bowiem kolejnym rozwiązaniem jest zaplanowanie wspólnie z psychologiem tzw. interwencji. Jest to spotkanie, które odbywa się w przyjaznych warunkach domowych i ma na celu skonfrontowanie osoby uzależnionej z tym jakie szkody wywołuje jej nałóg. W interwencji uczestniczą członkowie rodziny, ewentualnie przyjaciele, uzależniony oraz psycholog. To dzięki obecności psychologa interwencja ma szansę okazać się konstruktywną rozmową, w której wyrażona zostanie nie tylko niezgoda na dalsze kontynuowanie zachowań destrukcyjnych, przez osobę uzależnioną, ale i troska o nią, chęć pomocy, pokazanie jej jak jest dla nas ważna i jak bardzo chcemy z nią być i wspierać ją w ewentualnej zmianie życia.

Nie wstydź się. Nie jesteś osobą osamotnioną. Bardzo wiele rodzin w Polsce zmaga się z problemem uzależnienia. Wiele z nich zasięgnęło pomocy psychologicznej i dzięki niej, dzień po dniu, buduje swoje życie na nowo.

Dzięki terapii oraz pracy nad sobą, możesz znów żyć szczęśliwie i w zgodzie ze sobą.